Práce s tělem, která obnovuje dynamickou rovnováhu pohybového aparátu. Působí kvalitou doteku, tahem, tlakem přímo na jednotlivé pohybové struktury: šlachy, svaly, kosti a fascie. Navrací jim ztracenou pružnost, dává tělu příležitost vracet se do původních neutrálních poloh a pohybovat se v přirozeném rozsahu. Manipulací rozhýbává a rozvolňuje ztuhlá místa, zvětšuje prostor v kloubech, stimuluje nebo naopak uvolňuje napětí v různých částech těla, reguluje tonus. Pomáhá zbavovat se přebytečných napětí, rozpouštět bloky a přináší úlevu od bolestí.
Zároveň s tím ovlivňuje funkci nervové soustavy: její schopnost regulovat se, její citlivost, přesnost a kontinuitu. Stimulací některých stagnujících oblastí je možné dosáhnout lepšího vyživování tkáně v místech, kde pohyb neprocházel a látková výměna zde byla nedostatečná.
Balancing působí i na hluboké svaly a umožňuje kostem vracet se do správného postavení. Celý pohybový systém dostává šanci vracet se do přirozených poloh, kde se zvětšuje rozsah pohybu a zmenšuje námaha a kde může plně využít oporu země.
Základní efekt této práce spočívá v tom, že působí na tělo jako na ucelený systém, ve kterém každá část ovlivňuje ty ostatní a kde se vše vzájemně vyvažuje. Počítá s proměnami a s pohybem. Nehledá tedy primárně správnou polohu, ale správnou funkci.
Vzápětí po balancingu můžete vnímat své tělo jako propojený celek, který se snadněji a lépe pohybuje. Jste uvolněni, odchází napětí a zbavujete se bolestí, které jsou s ním spojeny. Čas strávený na balancingu je také příležitostí vypnout, uvolnit se, odpočinout si, zbavit se bezprostředního stresu, spojit se s tělem, věnovat mu svou pozornost.